Booking.com
Czy warto polecieć do Hurghady?

W Hurghadzie...

Hurghada w przeszłości  mała rybacka wioska, położona na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Nie znajdziemy tu żadnych pozostałości po starożytnej cywilizacji egipskiej, żadnych piramid ani świątyń. Na początku XX wieku, do roku 1920, w Hurghadzie mieszkali arabscy rybacy, przybyli z Arabii Saudyjskiej, a cała wioska liczyła sześć chat, zbudowanych z wełny i włosów wielbłądzich. Rybacy utrzymywali się ze sprzedaży suszonych ryb Egipcjanom, przemieszczających się karawanami, w drodze z Górnego Egiptu.

Hurghada - historia

Trochę historii

Hurghada w języku arabskim nazywana jest Al-Ghardaka, co ma swoje korzenie sięgające lat 20-ch. W tym czasie Arabscy rybacy, pochodzący z Arabii Saudyjskiej, przed powrotem do domu, zbierali się w wybranym przez siebie miejscu. Było ono wyznaczone przez duże, samotne drzewo, widoczne ze wszystkich stron z dużej odległości. Drzewo to nazywało się Gharkad, a samo miejsce spotkań rybacy nazwali Al-Gharkad (później na końcu nazwy pojawiła się litera ‘a’). W miejscu, w którym stało drzewo, ostatni król Egiptu – Farouk, rządzący krajem do 1952 roku, wybudował swą wakacyjną rezydencję. Dzisiaj jest ona wykorzystywana jako klub sportów wodnych, przeznaczony dla żołnierzy, a można ją znaleźć na wprost biura informacji turystycznej w mieście.

Znaczenie Hurghady wzrosło w 1931, po odkryciu w okolicy złóż ropy naftowej. Spowodowało to rozwój innych dziedzin gospodarki, takich jak transport i budownictwo. Ekspansja przemysłu turystycznego rozpoczęła się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Bardzo atrakcyjne położenie, wybrzeże o długości 30 km z wieloma piaszczystymi plażami, rafami koralowymi, pełnymi kolorowych tropikalnych ryb, gwarantowana słoneczna pogoda – wszystko to wzbudziło zainteresowanie inwestorów turystycznych i to zarówno europejskich, amerykańskich jak i arabskich. W rezultacie ich aktywności, w ostatnich latach liczba mieszkańców Hurghady wzrosła czterokrotnie, do około 90 tys, do których doliczyć trzeba 140 tys innych, przyjeżdżających do Hurghady w związku z pracą w turystyce. Liczba turystów, w czasach bardziej spokojnych, sięgała 1 miliona rocznie.

Od początku lutego 2011, kiedy to – od zgromadzenia tłumów na kairskim placu Tahrir, faktycznie rozpoczęła się egipska rewolucja, Egipt stracił swój wizerunek wakacyjnego raju, a przynajmniej wyraźnie go nadwerężył. Co pewien czas dochodzą informacje o kolejnych niepokojach. Sytuacja nie ustabilizowała się po szybko przeprowadzonych wyborach prezydenckich. Muhammad Mursi, nowo wybrany prezydent, wywodzący się z islamistycznej partii Bractwo Muzułmańskie, błyskawicznie utracił popularność w kraju, doszło do spięć, zamieszek i walk pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Walki polityczne trwały długo, Mursi został obalony, wojsko obsadziło na stanowisku tymczasowego prezydenta Aldiego Mansura, a w roku 2014, po kolejnych wyborach, prezydentem został marszałek As-Sisi.

Zmianom politycznym, przez cały czas towarzyszyły, często gwałtowne i dramatyczne, wydarzenia, wpływające na wizerunek kraju, który zmienił się ze spokojnego i bezpiecznego (co jest dość typowe dla państw rządzonych przez dyktatorów, takich jak, obalony w 2011, Mubarak) na stwarzający zagrożenia osobom w nim przebywających.

Wakacje w Hurghadzie
Wakacje w Hurghadzie

Egipt jest dużym krajem (powierzchnia trzy razy większa od Polski). Na wypoczynek jeździ się do części afrykańskiej (Hurghada, Marsa Alam) albo azjatyckiej, na Półwysep Synaj (Sharm El Sheikh, Taba, Dahab). Główne miasta turystyczne - Sharm El Sheikh i Hurghada okazały się zbyt małe i w miarę upływu czasu i rosnącego ruchu turystycznego, rozbudowywano bazę hotelową w miejscowościach okolicznych. Pojawiły się nowe kurorty, takie jak Marsa Alam, Sahl Hashish, Soma Bay, El Gouna i inne.

Główną atrakcją Hurghady i jej okolic, jest możliwość spokojnego, niczym niezmąconego wypoczynku (abstrahując od zagrożeń politycznych). Realizacji tego celu sprzyjają plaże, ciepła woda w morzu i niemal nieprzerwanie świecące słońce. Większość hoteli stoi albo bezpośrednio przy plażach, albo w drugiej linii brzegowej. Raczej rzadko, w odróżnieniu od niemal równie popularnego Sharm El Sheikh, zachodzi konieczność długiego spaceru na plażę, nie są tu potrzebne wahadłowe mikrobusy.

Hurghada jest także dobrym miejscem dla chętnych oglądania życia podwodnego, szczególnie tych, którzy nie mają w tym dużego doświadczenia. Nawet całkiem początkujący płetwonurkowie mogą popróbować swoich sił. Ale w Hurghadzie najlepiej czuć się będą miłośnicy plażowania i spożywania drinków przy basenach…

Życie turysty utrudniają trochę wszechobecni handlarze, którzy naprawdę potrafią być natrętni i trzeba sporej wprawy, żeby od nich się uwolnić. Właściwie, niemożliwe jest przejście ulicą bez kontaktu z namolnymi sprzedawcami. Zaletą Hurghady i okolic – dla tych, których pasją nie jest nurkowanie – są plaże z dostępem do morza. Rafa jest tutaj bardziej oddalona od brzegu, co pozwala korzystać wszystkim z uroków ciepłej wody –  w lecie i jesienią jej temperatura sięga 32 stopni!

Hotele w Hurghadzie
Hotele w Hurghadzie

Do Hurghady na wakacje polecieć można tylko z biurem podróży. Samodzielna organizacja jest całkowicie nieopłacalna. Tanie linie (na razie?) tam nie latają. A biura podróży podeszły do Hurghady w tym roku z dużą ostrożnością. Chociaż coraz częściej ich przedstawiciele chwalą się dużym wzrostem sprzedaży, to jednak programy dalece odbiegają od tego co bDo Hurghady na wypoczynek polecieć można tylko z biurem podróży. Samodzielna organizacja jest całkowicie nieopłacalna. Tanie linie (na razie?) tam nie latają. Biura podróży nadal podchodzą do Egiptu z pewną ostrożnością. Chociaż zewsząd słychać, że zainteresowanie wyjazdami rośnie, to jednak liczby turystów dalece odbiegają od tego co było jeszcze kilka lat temu.

Jedenaście biur podróży przygotowało oferty na sezon jesienno-zimowo-wiosenny. Większość z ofert liczy po kilkanaście hoteli. Tylko Coral Travel (Wezyr) i odnowione Sun & Fun mają po kilkadziesiąt obiektów. Ale o niczym to nie świadczy, a już na pewno nie dowodzi jakiejś szczególnej siły tych firm na rynku. Czasami powodem mnożenia ofert jest chęć zwrócenia na siebie uwagi i wynika z braku rozeznania co do tego, jakich ofert oczekują klienci.

yło jeszcze kilka lat temu. Tylko dziesięciu touroperatorów zdecydowało się na organizację wyjazdów do Hurghady. Prawie każdy przygotował po zaledwie kilkanaście ofert. Wyjątkiem jest Coral Travel (Wezyr Holidays), który ma w programie hoteli kilkadziesiąt.

Część z hoteli oferowanych przez biura podróży stoi w samym centrum miasta. Mają one swoje zalety, ale także i wady. Zaletą jest możliwość wyjścia do miasta i wstąpienia do baru czy restauracji. Ale przy wykupionym „all inclusive”, nie bardzo ma się na to ochotę... Tym bardziej, że w dużej części ładnych lokali na mieście, nie można zamówić piwa ani żadnego alkoholu… Zainteresowani powinni to sprawdzić przed zajęciem miejsca przy stoliku. Zazwyczaj po jednym wieczorze spędzonym w mieście, ponowny spacer nie wydaje się specjalnie atrakcyjny – po pierwsze dlatego, że wszystko da się obejrzeć przy pojedynczej wizycie, a po drugie, do spacerów zniechęcają jednak, wspomniani wcześniej, wszechobecni handlarze.

Dlatego lepszym – chyba - rozwiązaniem jest wybór hotelu położonego poza ścisłym centrum. Jest ich wiele. Cechą charakterystyczną jest rozległość zajmowanych przez nie terenów. Dzięki temu plaże są długie, baseny ogromne. Im dalej od miasta, tym obiekty hotelowe większe. Część z nich ma na swym terenie rozległe parki wodne, będące bardzo dużą atrakcją dla dzieci - i nie tylko dla dzieci. Coraz więcej hoteli wzbogaca swą infrastrukturę o takie parki. Nie wszystkie jednak są imponujące.

Do centrum miasta dojechać można taksówką. Często hotele zapewniają transport – niestety, zazwyczaj odpłatnie i to według europejskich cen… W samym mieście i na jego bezpośrednich obrzeżach, kursują mikrobusy, z których korzystają także mieszkańcy, a to oznacza symboliczną wysokość opłaty za przejazd.  Mikrobusy nie mogą jednak przekraczać rogatek miasta, czyli policyjnych punktów kontrolnych, ustawionych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

W Egipcie wskazane jest wybieranie hoteli o wyższej liczbie gwiazdek. Stwierdzenie to wydaje się truizmem, wiadomo przecież, że im więcej gwiazdek tym lepiej, ale w przypadku Egiptu niski standard z reguły jest naprawdę bardzo niski.

W sezonie zimowym, zaczynającym się w listopadzie i kończącym w kwietniu, jest kilka wysokich sezonów. Pierwszy przypada w listopadzie, drugi w okresie sylwestrowym, trzeci - zimowych ferii, a czwarty – Świąt Wielkiejnocy. Prawdziwy szczyt to sylwester. Wtedy ceny są najwyższe. Bezpośrednio po nim następuje krótki okres spadku cen, kończący się wraz z rozpoczęciem ferii zimowych. Niskim sezonem jest także pierwsza polowa grudnia.

Wycieczki do Hurghady. Oferty biur podróży
Ceny tygodniowych pobytów "all inclusive"
***
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Beirut Coral Travel 1449 2640 2210
Triton Empire Beach Resort Coral Travel 1736 2562 2136
Jasmine Village Coral Travel     2135
***+
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Palm Beach Sun & Fun 1755 2580 1885
TUI 1330 2505 1730
Giftun Azur Beach Resort Coral Travel 1870 2644 2270
ETI 1955 2959 2300
Panorama Bungalows El Gouna Exim Tours 2159 2989 2579
Sun & Fun 1885 2085 1965
**** tańsze
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Grand Seas Resort Hostmark ETI 1159 2816 1590
Rainbow 1273 2560 1744
Sun & Fun 1785 2525 1825
Hawaii Riviera Aqua Park Prima Holiday 1769    
Sun & Fun 1695 2275 1825
TUI 1374 2297 1594
Aladdin Beach Coral Travel 1689 2353 2090
TUI 1381 2284 1681
Bel Air Azur Resort Coral Travel 1894 2678 2294
ETI 1758 2752 2103
TUI 1382 2267 1682
Hilton Long Beach Resort Coral Travel 1599 2250 2000
Net Holiday 2148 2659 2148
Rainbow 2003 3941 2511
TUI 1387 2546 1687
Titanic Resort & Aquapark Coral Travel 1689 2366 2090
Ecco Holiday 2172 2412 2172
Exim Tours 1679 2499 2149
Prima Holiday 1889 2499 2119
TUI 1410 2259 1709
Mercure Hurghada Coral Travel 1900 2851 2300
Itaka 1939 3459 2509
TUI 1487 3252 1785
Le Pacha Resort Coral Travel 1569 2340 1970
Exim Tours 1519 2479 1989
Sun & Fun 1695 2335 1825
Hawaii Le Jardin Aqua Park Prima Holiday 1769    
Sun & Fun 1695 2275 1825
TUI 1528 2297 1644
King Tut Coral Travel 1539 2587 2150
Sun & Fun 1670 2125 1780
Regina Swiss Inn Resort Coral Travel 1539    
Ali Baba Palace Coral Travel 1749 2413 2150
Neckermann 2135 2836 2333
Net Holiday 2399 2908 2399
Rainbow 2002 3247 2440
Sun & Fun 1945 2665 2030
TUI 1549 2362 1758
Menaville Safaga Coral Travel 1966 2627 2366
Ecco Holiday 2401 2776 2401
Sun & Fun 2005 2625 2155
TUI 1559 2409 1859
Coral Beach Coral Travel 1569   1970
Itaka 1639 2809 2089
Minamark Beach Resort & Spa Coral Travel 1569 2960 2330
ETI 1750 2738 2095
Sun & Fun 1875 2775 1955
Lillyland Beach Club Resort Coral Travel 1599 2327 2000
Ecco Holiday 2094 2621 2094
Itaka 1689 3059 2199
Net Holiday 2334 2940 2291
Sun & Fun 1755 2395 1885
Sunny Days Palma De Mirette Coral Travel 1599 2400 2060
Ecco Holiday 2087 2540 2087
Exim Tours 1599 2739 2059
Sun & Fun 1985 2710 2125
Sphinx Resort Coral Travel 1599 2688 2246
Sun & Fun 1775 2175 1780
Grand Plaza Net Holiday 2271 2782 2271
Rainbow 2370 2870 2229
Sun & Fun 1815 2450 1950
TUI 1617 2284 1793
Harmony Makadi Bay Coral Travel 1628 2406 2028
Coral Sun Beach Coral Travel 1629 2280 2030
Sun & Fun 1835 2025 1915
Bella Vista Coral Travel 1629 2306 2030
Sun & Fun 1805 2315 1885
Sea Gull Beach Resort ETI 1738 2799 2083
Exim Tours 1629 2619 2089
Itaka 1689 3279 2169
Rainbow   3241 2129
**** droższe
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Sea Gull Beach Resort Sun & Fun 2025 3105 2175
Sunny Days El Palacio Coral Travel 1629 2460 2090
Ecco Holiday 2087 2540 2087
Exim Tours 1629 2759 2089
Sun & Fun 1755 2485 1885
Arabia Azur Coral Travel   2774 2390
ETI 1831 2827 2176
Neckermann 2183 3198 2381
TUI 1640 2525 1716
Albatros Aqua Park Coral Travel 1809 2605 2174
ETI 1901 3151 2239
Exim Tours 1749 2999 2219
Itaka 1839 3369 2429
Prima Holiday 2029 2949 2259
TUI 1652 2988 1969
Sea World Resort Coral Travel 1809 2605 2174
Exim Tours 1749 2999 2219
Itaka 1839 3369 2429
Prima Holiday 2089    
Rainbow 1803 3209 2200
Sun & Fun 1925 2930 2030
TUI 1652 2988 1969
Shams Safaga Coral Travel 1659 2430 2060
Sun & Fun 1755 2275 1885
Mirage New Hawaii Coral Travel 1662 2606 2120
Ecco Holiday 1970 2270 1970
Sun & Fun 1685 2145 1765
Iberotel Makadi Saraya Palms TUI 1693 3075 1993
Elysees Hurghada Sun & Fun 1695 2275 1825
Alf Leila Wa Leila Coral Travel 1900 2583 2194
ETI 1992 3115 2259
Exim Tours 1769 2949 2239
Itaka 1839 3339 2459
Net Holiday 2522 3276 2522
Prima Holiday 2099 2929 2279
Rainbow 1954 3418 2462
Sun & Fun 2010 2890 2050
TUI 1701 2882 1971
Aqua Vista Resort Coral Travel 1900 2605 2174
ETI 1992 3151 2239
Exim Tours 1749 2999 2219
Prima Holiday 2029 2949 2259
Sun & Fun 2010 2425 2030
Three Corners Royal Star Beach Resort Prima Holiday 1959 2759 2179
Rainbow 1769 3004 2200
Labranda Club Makadi Itaka 1789 3209 2279
Sun & Fun 1985 2845 2125
Three Corners Sunny Beach Ecco Holiday 2240 2979 2240
Itaka 1789 3169 2329
Sindbad Club Aqua Park Resort Exim Tours 1799 3019 2279
Itaka 1889 3399 2379
Imperial Shams Abu Soma Coral Travel 1809 2580 2210
Prima Holiday 2139 2689 2359
Sun & Fun 1895 2550 2035
Three Corners Rihana Inn Coral Travel 2014 2939 2414
Rainbow 1817 3444 2180
Sun & Fun 2065 3275 2220
Sultan Bey Exim Tours 1819 2769 2289
Club Azur Coral Travel 1839 2825 2330
Beach Albatros Resort Coral Travel 1990 2851 2390
ETI 2137 3461 2482
Exim Tours 1899 3229 2379
Prima Holiday 2249 3239 2479
Regina Swiss Inn Prima Holiday 1899    
Lotus Bay Coral Travel 1900 2700 2300
Magawish Village Resort Coral Travel 1900 2603 2075
Pickalbatros Sea World ETI 1901 3151 2239
Sol Y Mar Makadi Sun TUI 1904 3374 2204
Three Corners Rihana Resort Coral Travel 2134 3087 2535
Sun & Fun 2175 3445 2335
TUI 1953 3411 2223
Viva Blue Resort & Diving Sports Sun & Fun 1965 2575 2050
Jaz Makadi Oasis TUI 2010 3545 2310
Club Paradisio El Gouna Exim Tours 2029   2499
Makadi Garden Azur Coral Travel     2102
Cesar Palace Hotel& Aqua Park Net Holiday 2178 2593 2209
Grand Plaza Hotel / Opis+Foty I Odkryc Prima Holiday 2179 2779 2399
Golden Five Club Coral Travel     2243
Seagull Beach Resort Net Holiday 2270 3062 2270
Three Corners Ocean View Coral Travel 2350 3289 2751
Fort Arabesque ETI 2436   2652
Sun & Fun 2460   2640
****+
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Siva Grand Beach ETI 1431 3087 1862
Sindbad Club Aqua Ecco Holiday 2241 2848 2241
Neckermann 2302 3218 2500
Sun & Fun 1895 2255 2125
TUI 1524 2662 1824
Arabella Azur Coral Travel 2038   2438
ETI 1886 2933 2231
Rainbow 1818 3217 2260
TUI 1636 2756 1905
Movie Gate Coral Travel 1689 2520 2060
Rainbow 1902 3369 2328
Hilton Hurghada Resort TUI 1707 3009 1977
Jungle Aqua Park Coral Travel 1960 2875 2474
Ecco Holiday 2648 3807 2648
ETI 2143 3479 2545
Exim Tours 1989 3229 2459
Itaka 2089 3619 2739
Neckermann 2924 3994 3122
Net Holiday 2774 3528 2774
Prima Holiday 2329 3219 2559
Rainbow 2052 3511 2490
Sun & Fun 2155 3340 2405
Jaz Bluemarine TUI 2260 3828 2560
***** tańsze
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Grand Resort ETI 1340 2997 1771
Jasmine Palace TUI 1396 2343 1758
Amc Royal Coral Travel 1990 2911 2390
Itaka 1789 3169 2319
Sun & Fun 1815 2650 1945
TUI 1431 2453 1667
Serenity Makadi Beach Ecco Holiday 2486 3818 2486
Sun & Fun 2225 3155 2325
TUI 1488 2948 1788
Grand Makadi ETI 1491 3225 1922
Serenity Fun City Exim Tours 1969 2869 2439
Sun & Fun 1955 2770 2095
TUI 1514 2847 1793
Royal Lagoons Aqua Coral Travel 1539 2250 1940
Sunwing Waterworld Makadi ETI 1552 3467 1983
Neckermann 2664 3317 2862
Makadi Palace ETI 1582 3316 2013
Sea Star Beau Rivage Coral Travel 1809 2529 2210
Rainbow 1853 3043 2260
Sun & Fun 1925 2650 2065
TUI 1607 2622 1907
Nubia Aqua Beach Resort Coral Travel 1629 2409 2030
Sun & Fun 2035 2710 2125
Titanic Palace Resort Coral Travel 1749 2452 2150
Ecco Holiday 2240 2557 2240
Exim Tours 1769 2649 2239
Neckermann 2118 2556 2316
Prima Holiday 1949    
TUI 1640 2487 1850
Amwaj Blue Beach Abu Soma Resort & Spa Ecco Holiday 2087 2981 2082
ETI 2006 3556 2351
Exim Tours 1749 2799 2219
Itaka 1739 3009 2269
Sun & Fun 1865 2605 2005
Tia Heights Makadi Bay Coral Travel 1749    
Desert Rose Resort Sun & Fun 1795 2560 1930
Stella Di Mare Beach Coral Travel 1797 2556 2198
Ecco Holiday 2261 3006 2261
Rainbow   3408 2212
Mirage Aqua Park Ecco Holiday 2080 2433 2080
Sun & Fun 1805 2375 1885
Al Nabila Grand Bay Makadi Coral Travel 1982 3083 2383
ETI 1859 2853 2204
Caribbean World Soma Bay Exim Tours 1869 2839 2349
Rainbow 1903 3408 2441
Jaz Aquamarine Coral Travel 2374 3346 2775
Exim Tours 2099 3459 2589
Itaka 2239 4249 2949
Net Holiday 2835 3879 2835
Prima Holiday 2489 3469 2749
Rainbow 2173 3846 2751
Sun & Fun 2235 3705 2400
TUI 1871 3397 2170
Labranda Royal Makadi Coral Travel 1960 2945 2450
Itaka 1889 3319 2399
Sun & Fun 2105 2975 2260
Titanic Beach Spa & Aqua Park Itaka 1889 3239 2489
Prima Holiday 1999 2499 2239
Jasmine Palace Resort Prima Holiday 1919 2529 2199
Prima Life Makadi Bay Exim Tours 1929 2959 2399
Itaka 1989 3319 2409
Movenpick Resort Soma Bay Coral Travel 1930 3001 2330
Golden Five Diamond Coral Travel 1969 2908 2369
Golden Five Al Mas Palace Coral Travel 1969 2908 2369
Golden Five Paradise Coral Travel 1969 2908 2369
Sunrise Holidays Ecco Holiday 2409 2851 2385
Exim Tours 1979 3679 2449
Neckermann 2248 3323 2446
Sun & Fun 2200 2730 2165
Sentido Mamlouk Palace Resort & Spa Sun & Fun 1995 2825 2145
Sunrise Select Garden Beach Resort & Spa Sun & Fun 1995 2825 2145
Albatros Palace Coral Travel 2137 2938 2538
ETI 2285 3591 2630
Exim Tours 2049 3339 2519
Prima Holiday 2389 3359 2619
Rainbow 2151 3676 2599
Sun & Fun 2305 3460 2475
Caves Beach Resort Coral Travel 2050 2894 2450
Sunrise Select Royal Makadi & Aqua Park Ecco Holiday 2453 3042 2453
Sun & Fun 2055 2885 2205
Stella Di Mare Beach Resort Spa Prima Holiday 2059 2769 2229
Albatros White Beach Coral Travel 2208 3019 2608
ETI 2362 3680 2707
Exim Tours 2119 3399 2589
Itaka 2239 3779 2779
Neckermann 2596 3601 2794
Prima Holiday 2469 3449 2689
Rainbow 2151 3676 2599
***** droższe
Hotel Biuro podróży początek grudnia sylwester ferie zimowe
Tropitel Sahl Hasheesh Coral Travel 2651 3782 3051
Itaka 2139 3919 2769
Dana Beach Resort Coral Travel 2242 3043 2721
ETI 2411 3718 2756
Exim Tours 2149 3449 2629
Club Magic Life Kalawy Imperial Sun & Fun 2155 3215 2250
Citadel Azur Resort Coral Travel 2200 3211 2691
ETI 2265 3364 2610
Rainbow 2351 3867 2798
Cleopatra Luxury Resort Coral Travel 2200 3108 2601
Prima Holiday 2359 3539 2719
Jaz Aquaviva Itaka 2439 4049 2909
Sun & Fun 2460 3925 2640
TUI 2230 3638 2450
Steigenberger Golf Resort Exim Tours 2289 3249 2549
Steigenberger Aqua Magic Coral Travel 2470 3752 2871
Prima Holiday 2329 3119 2559
Sun & Fun 2300 3325 2405
Sonesta Pharaoh Coral Travel 2320 3254 2721
Dessole Pyramisa Beach Resort Coral Travel 2374 3415 2800
ETI 2426 3487 2771
Old Palace Resort Coral Travel 2604 3521 3005
Sentido Palm Royale Soma Bay Coral Travel 2651 3430 3051
Itaka 3399 4859 3669
Neckermann 2819 3905 3017
Makadi Spa ETI 2772 4342 3117
Premier Romance Sun & Fun 2795 3740 2925
Titanic Palace Net Holiday 2835 3879 2835
Jaz Makadina Sun & Fun 2855 4295 2985
Steigenberger Al Dau Beach Coral Travel 3101 5855 4043
Exim Tours 3119 5219 3599
Neckermann 3684 5547 3882
Sun & Fun 3395 5420 3545
TUI 2917 5014 3217
Sensimar Premier Le Reve Coral Travel 2951 3752 3352
Sunrise Cristal Bay Ex. Coral Sea Neckermann 3047 4391 3245
Movenpick Resort & Spa El Gouna ETI 3490 5030 3835
Sun & Fun 3355 5565 3505
TUI 3055 5027 3355
Sunrise Grand Select Crystal Bay Sun & Fun 3265 4050 3355
Iberotel Makadi Beach TUI 3288 4838 3558
Baron Palace Resort Coral Travel 3907 8056 4307
Sheraton Soma Bay ETI 4081 6332 4426
Dana Beach Resort Coral Travel 2242 3043 2721
ETI 2411 3718 2756
Exim Tours 2149 3449 2629
Club Magic Life Kalawy Imperial Sun & Fun 2155   2250
Sun& Fun   3215  
Citadel Azur Resort Coral Travel 2200 3211 2691
ETI 2265 3364 2610
Rainbow 2351 3867 2798
Cleopatra Luxury Resort Coral Travel 2200 3108 2601
Prima Holiday 2359 3539 2719
Jaz Aquaviva Itaka 2439 4049 2909
Sun & Fun 2460   2640
Sun& Fun   3925  
TUI 2230 3638 2450
Steigenberger Golf Resort Exim Tours 2289 3249 2549
Steigenberger Aqua Magic Coral Travel 2470 3752 2871
Prima Holiday 2329 3119 2559
Sun & Fun 2300   2405
Sun& Fun   3325  
Sonesta Pharaoh Coral Travel 2320 3254 2721
Dessole Pyramisa Beach Resort Coral Travel 2374 3415 2800
ETI 2426 3487 2771
Old Palace Resort Coral Travel 2604 3521 3005
Sentido Palm Royale Soma Bay Coral Travel 2651 3430 3051
Itaka 3399 4859 3669
Neckermann 2819 3905 3017
Makadi Spa ETI 2772 4342 3117
Premier Romance Sun & Fun 2795   2925
Sun& Fun   3740  
Titanic Palace Net Holiday 2835 3879 2835
Jaz Makadina Sun & Fun 2855   2985
Sun& Fun   4295  
Steigenberger Al Dau Beach Coral Travel 3101 5855 4043
Exim Tours 3119 5219 3599
Neckermann 3684 5547 3882
Sun & Fun 3395   3545
Sun& Fun   5420  
TUI 2917 5014 3217
Sensimar Premier Le Reve Coral Travel 2951 3752 3352
Sunrise Cristal Bay Ex. Coral Sea Neckermann 3047 4391 3245
Movenpick Resort & Spa El Gouna ETI 3490 5030 3835
Sun & Fun 3355   3505
Sun& Fun   5565  
TUI 3055 5027 3355
Sunrise Grand Select Crystal Bay Sun & Fun 3265   3355
Sun& Fun   4050  
Iberotel Makadi Beach TUI 3288 4838 3558
Baron Palace Resort Coral Travel 3907 8056 4307
Sheraton Soma Bay ETI 4081 6332 4426

Do Hurghady polecieć można z czterech miast w Polsce. Większość imprez zaczyna się w czwartki. Kilka – w niedziele, co może być pewnym utrudnieniem dla osób wybierających się do Egiptu na sylwestra, który tym razem wypada właśnie w niedzielę.

Połączenia lotnicze z portów w Polsce
Wyloty do Hurghady w sezonie zimowym 2017
Gdańsk
Biuro podróży czwartek niedziela
Coral Travel wylot  
Ecco Holiday wylot  
Itaka wylot  
Neckermann wylot  
Rainbow wylot  
TUI wylot  
Katowice
Biuro podróży czwartek niedziela
Coral Travel wylot wylot
Ecco Holiday wylot  
ETI wylot wylot
Exim Tours wylot  
Itaka wylot  
Neckermann wylot  
Net Holiday wylot  
Prima Holiday   wylot
Rainbow wylot  
Sun & Fun wylot  
TUI wylot  
Poznań
Biuro podróży czwartek niedziela
Coral Travel wylot  
Ecco Holiday wylot  
Itaka wylot  
Neckermann wylot  
Rainbow wylot  
Sun & Fun wylot  
TUI wylot  
Warszawa
Biuro podróży czwartek niedziela
Coral Travel wylot wylot
Ecco Holiday wylot  
ETI wylot wylot
Exim Tours wylot  
Itaka wylot  
Neckermann wylot  
Net Holiday wylot  
Prima Holiday   wylot
Rainbow wylot  
Sun & Fun wylot  
TUI wylot  

 

Co robić w Hurghadzie?
Hurghada - co tam robić

Odpowiedź jest bardzo prosta: w Hurghadzie można leżeć na plaży, pływać w morzu, w basenie, siedzieć w restauracjach i barach zajadając ulubione przysmaki i popijając drinki (bez- i alkoholowe).

Hurghada to raj dla plażowiczów, ale raczej nie dla turystów, których pasją jest zwiedzanie, podziwianie zabytków, odwiedzanie muzeów i średniowiecznych kościołów. Chociaż leży przecież w Egipcie - kraju o niezwykłej historii. Jednak w Hurghadzie nie ma po tym żadnego śladu – w czasach faraonów, ani o wiele później, w ogóle nie istniała, była tu tylko pustynia.

Żeby natknąć się na ślady wielkiej historii, trzeba zdecydować się na udział w wycieczce do Kairu lub Luksoru. Zważywszy jednak na niepewną sytuację polityczną, propozycja wyjazdu do tych miast często budzi niepokój.

Dla nielubiących narażać niepotrzebnie na szwank swojego zdrowia, a przynajmniej samopoczucia, biura podróży mają ofertę innych atrakcji, chociaż nie mających charakteru historycznego.

Decydując się na udział w wycieczce, warto pamiętać, że niekoniecznie trzeba korzystać z usług biura podróży, w którym wykupiło się pobyt. Jest to wprawdzie prostsze – rezydenci na samym początku organizują spotkania informacyjne, w trakcie których próbują sprzedać miejsca w wycieczkach (nie ma się co dziwić, jest to dla nich istotne źródło dochodów) – ale za to, zwykle, droższe. Istnieją liczne firmy zajmujące się organizacją wycieczek, często zatrudniające polskich pracowników. Warto przed wyjazdem przejrzeć strony internetowe. Chociaż kupienie udziału w wycieczce jest łatwiejsze u rezydenta, nie wymaga żadnej pracy i dlatego większość turystów wybiera to rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na to, w czyim imieniu nasz rezydent sprzedaje wycieczki. Często robi to w imieniu lokalnej firmy, co ma znaczenie o tyle, że ewentualne reklamacje składać będziemy musieli do niej, co oznacza, że zakup u rezydenta, reprezentującego polskie biuro podróży, nie da nam żadnej przewagi.

Najbardziej popularne wycieczki fakultatywne
Oferty biur podróży - ceny w przybliżeniu

Kair

Na wycieczkę do Kairu możemy wybrać się na jeden lub dwa dni. Podróż odbywa się autokarem, a że droga jest daleka, to wyjechać trzeba o 2-ej w nocy. W ramach zwiedzania ogląda się Meczet Amr Ibn As, piramidy, Sfinksa i Muzeum Egipskie, położone przy słynnym Placu Tahrir… Powrót do hotelu -  niedługo przed północą. W przypadku wycieczki dwudniowej, dodatkowo obejrzeć można religijne centrum Kairu, Alabastrowy Meczet Mohammad Ali, Miasto Umarłych (z góry – widok na cmentarz, na którym mieszkają żywi ludzie), orientalny bazar. W trakcie wycieczki przepływa się kawałek Nilu łodzią.
Cena: 105 usd (1-dniowa), 185 usd (2-dniowa), 265 usd (samolotem)

Luksor

Do Luksoru jest trochę bliżej, dzięki czemu wstawać nie trzeba tak wcześnie. Wyjeżdża się około 5 rano. Słowo Luksor oznacza „miasto pałaców”. W taki sposób Arabowie, po zdobyciu w VII wieku miasta, nazwali je sądząc, że starożytne świątynie są pałacami królów. W Luksorze ogląda się pozostałości po Świątyni w Karnaku i Dolinę Królów, w której zwykle wycieczkowicze zwiedzają kilka grobowców. Dolina jest rozległa i istnieje możliwość wejścia tylko do ograniczonej liczby, specjalnie przygotowanych dla turystów, miejsc. Po drodze ogląda się także Kolosy Memnona i Świątynię Królowej Hatszepsut. Trasa, odmiennie od tej prowadzącej do Kairu, nie przebiega wyłącznie przez pustynię. W pobliżu Luksoru pojawiają się ludzkie osady, co umożliwia podglądanie życia ludzi na egipskiej wsi.
Cena: 110 usd

Zwiedzanie Hurghady

Wycieczka o wiele krótsza od poprzednich. Trwa tylko ok. 5-ciu godzin i zaczyna się popołudniu. Zwiedzanie polega na obejrzeniu Meczetu, Kościoła koptyjskiego i akwarium.
Cena: 35 usd

Park Wodny Sindbad

Typowy park wodny ze zjeżdżalniami, basenami, sztucznymi falami, itp. Spodoba się zwłaszcza dzieciom, ale zważywszy na to, ze część turystów wybiera na pobyt hotele mające już swoje własne aqua-parki, nie dla wszystkich będzie on dużą atrakcją.
Cena: 60 usd (jedzenie i napoje typu „all inclusive”)

Snorkelling

Czyli nurkowanie podpowierzchniowe. Każdy uczestnik dostaje maskę i rurkę do oddychania, wszyscy wypływają statkiem na morze, w okolice rafy koralowej i zaczyna się pływanie z twarzą zanurzoną pod wodą. Pozwala to na proste (dla umiejących pływać…) przyjrzenie się życiu świata podwodnego.
Cena: 40 usd

Łodź motorowa

Program podobny do poprzedniego, tyle tylko, że zamiast statkiem, na miejsce zabawy dociera się łodzią motorową.
Cena:60 usd

Łodź ze szklanym dnem

Rozrywka znana z wielu innych nadmorskich krajów. Umożliwia podglądanie podwodnego świata w jeszcze prostszy sposób niż przy użyciu rurki i maski. Nawet nie trzeba umieć pływać… Rejs trwa około 2-ch godzin, a łódź ma bardzo duże szklane dno.
Cena: 50 usd

Łódź podwodna

Jeszcze inny sposób na oglądanie tego co pod wodą. Można to zrobić wybierając łódź podwodną. Widzi się więcej niż przebywając na statku ze szklanym dnem, bo łódź opuszczana jest na głębokość 18 metrów.
Cena: 80 usd

Rejs VIP-owski

Dla lubiących komfort. Łódź jest luksusowa, klimatyzowana i ma wi-fi (w każdej chwili można przejrzeć pocztę i zobaczyć co tam słychać w pracy). W programie pływanie z rurką, przejażdżka na bananie (dla VIP-ów o zacięciu sportowym), łowienie ryb, a także masaż pleców. Jak wiadomo, VIP-y lubią owoce morza, nie zadowalając się prostym tradycyjnym jedzeniem, dlatego szeroki ich wybór przewidziany jest na obiad. Dla VIP-ów – tradycjonalistów będzie także mięso.
Cena: 75 usd

Wyspa Giftun

Na wyspie jest rezerwat przyrody, który wart jest obejrzenia. Można tu także się opalać i pływać w morzu. Statek zatrzymuje się przy dwóch różnych rafach, umożliwiając pływanie z rurką.
Cena: 50 usd

Kursy nurkowania

Coś bardziej hardcorowego… Tez ogląda się życie świata pod wodą, ale pływać trzeba umieć, a także spełniać warunki zdrowotne i mieć trochę odwagi. Na zakończenie kursu dostaje się certyfikat – międzynarodowy,
Cena: 345 usd (plus różne dopłaty)

Nurkowanie

Ci, którzy mają już pewne umiejętności, mogą wybrać się na nurkowanie (z opieka instruktora, trzymającego za rękę). W cenie są dwa zejścia, trwające po 15 minut. Wycieczka zajmuje prawie cały dzień, a wolny od nurkowania czas można poświęcić na pływanie z rurką i opalanie.
Cena: 70 usd

Przejazd quadami

Zamiast wody – pustynia. Uczestnicy dostają quady i jadą nimi do wioski beduińskiej, gdzie dociera się po dwugodzinnej jeździe i zjada kolację.
Cena: 55 usd

Safari jeepami

Program podobny do poprzedniego, tylko poszerzony. Do wioski beduińskiej jedzie się jeepami (nie trzeba się kłopotać kierowaniem), zwiedza się jej atrakcje, ogląda terrarium, tańce brzucha, wirujących derwiszy, fakirów, pali się fajką wodną (sziszę), a także uczestniczy w przejażdżce quadami.
Cena: 70 usd

Co jeść w Egipcie?

Hurghada - jedzenie Kuchnia egipska swą tradycją sięga aż 5000 lat wstecz, niektóre przepisy pochodzą właśnie z aż tak odległej epoki. Archeolodzy odkryli, że w starożytności, jedzenie stanowiło formę zapłaty. Oczywiście, wraz z upływem wieków, w kuchni egipskiej pojawiały się zmiany, przejmowane od nowych, oddziaływujących na nią kultur (dobrym przykładem może być wyeliminowanie alkoholu z przepisów kuchennych).

Kuchnia egipska w dużym stopniu wykorzystuje rośliny strączkowe takie jak fasola, soczewica. Są one, podobnie jak cebula i inne warzywa, składnikiem pojawiającym się w wielu daniach. Wegetarianie bez trudu znajdą dla siebie coś dobrego, ze względu na to, że w Egipcie mięso było zawsze stosunkowo drogie i często jest zastępowane rybami.

Chleb zwykle towarzyszy wszystkim posiłkom. Nazywany jest on „aish”, a słowo to oznacza także „życie”. Wykorzystuje się go często także jako rodzaj łyżki. Arabowie, tradycyjnie, nie używają sztućców. Jedzą rękoma. Jednak częste kontakty z innym tradycjami (przede wszystkim chrześcijańską) sprawiają, że sztućce znajdują u nich także zrozumienie. Gdy nie ma na stole widelca lub łyżki, do nabierania na przykład fasoli, świetnie nadaje się ich chleb.

Egipskie potrawy
Jakie przysmaki jeść w Hurghadzie?

Aish

Tradycyjny chleb egipski, przypominający kształtem pitę. Jest to placek, w środku pusty, tworzący po przecięciu, rodzaj kieszeni. Pieczony jest z mąki pszennej, wody i soli.

Aish baladi

Też chleb, tylko ze razowy.

Baba Ghanoush

Robione z bakłażana. Po usunięciu pestek, rozgniata się go i miesza z tahini (niżej), sokiem z cytryny, solą, pieprzem, pietruszką, kminem i skrapia oliwą z oliwek. Powstaje w ten sposób, gęsty sos, o dymnym zapachu, doskonale nadający się do chleba pita.

Basbousa

Słodkie ciasto zrobione z kaszy manny, nasiąkniętej syropem, o zapachu kwiatowym (wytwarza się go z wody różanej i czasami z cytryny i miodu).

Beide Hamine

Podobne do jajek na twardo, tyle tylko, ze bardziej gładkie i kremowe, dzięki 6-8 godzinnemu podgrzewaniu na wolnym ogniu.

Falafel

Powszechnie znane danie na całym Bliskim Wschodzie. Przypuszczalnie jego miejscem pochodzenia jest Egipt. Są to kulki uformowane z ziaren bobu lub ciecierzycy i usmażone w głębokim tłuszczu.

Fatta

Zupa z mięsa, przyprawiona czosnkiem i białym octem winnym, podawana z ryżem. Tradycyjne jedzenie nubijskie, zwykle przygotowywane na specjalne okazje, takie jak śluby, pierwsza ciąża, a także jako główne danie w trakcie religijnego święta Eid al-Adha.

Feseekh (lub Fesikh)

Skwaśniała, posolona i wysuszona ryba mullet (mugilowata). Zwykle jedzona podczas wiosennego świętowania Sham el-Nessim.

Ful medames

Rozgnieciony bób, gotowany z oliwą, posiekaną pietruszką, czosnkiem, sokiem z cytryny i solą. Tradycyjnie jedzony z chlebem, cebulą, marynowanymi warzywami i świeżą  rucolą. W czasie śniadań dodawane jest także jajko.

Hamam Mahsi

Nadziewany gołąb. Podobny do Mahsi (niżej) - gołąb nadziewany ryżem, pszenicą lub ziołami i grillowany lub pieczony.

Hummus bi Tahina

Sos robiony z ciecierzycy i sezamu. Zwykle podawany ze zgrillowanym pieczywem lub tostem. Może być używany jako „smarowidło” do chleba.

Kofta

Czasami nazywane Kefta. Ostre kulki mięsne, kształtem przypominające bardziej małe kiełbaski, często podawane na szpikulcu.

Kibda

Smażona wątroba (wołowa), zazwyczaj sprzedawana na ulicznych straganach.

Koshary (lub Kushari)

Uważane za najsłynniejsze danie w Egipcie. Jest wegetariańskie i składa się z ryżu, spaghetti, makaronu, czarnej soczewicy, ciecierzycy, czosnku i polewane jest ostrym sosem pomidorowym (czasami sosem chili) z podsmażoną cebulą. Koshary tanio sprzedawane jest w ulicznych budkach, a także w restauracjach – niektóre specjalizują się w jego przygotowywaniu. Nie powinno się wyjeżdżać z Egiptu bez spróbowania tego dania.

Macaroni bechamel

Makaron penne, pokryty warstwą ostrego mięsa z cebulą i białym (beszamelowym) sosem.

Mahshi

Nadziewane warzywa. Danie wegetariańskie, wytwarzane poprzez nadziewanie warzyw, takich jak liście kapusty, pomidory, zielony pieprz, bakłażany, cukinie, ryżem sezonowanym z ziołami i przyprawami. Umieszcza się je w naczyniu, zalewając sosem pomidorowym i sokiem z cytryny.

Molokhia (lub Molokheyyah)

Zupa zrobiona z drobno pociętych liści malwy, zmieszanych z kolendrą i czosnkiem. Jest to jedno z podstawowych dań w Egipcie, chociaż zwykle jedzone tylko w domu. Czasami do tej zielonkawej zupy dodaje się kurczaka, jagnięcinę lub mięso z królika.

Roz meammar

Mleko, masło lub śmietana, bulion z kurczaka lub rosół dodawane do wcześniej ugotowanego ryżu i całość wstawiana do pieca.

Samak mashwy

Grillowana, marynowana ryba. Danie typowe dla Aleksandrii (daleko od Hurghady…).

Shawarma

Ten bardzo popularny na Bliskim Wschodzie sandwich, przygotowywany jest z koźliny, kurczaka, jagnięciny, wołowiny lub z indyka. Tworzy się go, wkładając mięso do środka chleba typu pita i dodaje sos tahini.  Shawarma pochodzi z kraju Lewantu, ale została przejęta przez kuchnię egipską.

Tahini

Pasta sezamowa.

Tehina

Sos robiony z sezamowego tahini, zmieszanego z sokiem z cytryny, czosnkiem. Używany jest także do smarowania chleba.

Sałatka Tehina.

Sałatka przygotowywana poprzez zmieszanie masła sezamowego, ciecierzycy, octu winnego, soku z cytryny, pieprzu, kminu, pietruszki i oliwy z oliwek.

Pogoda w Egipcie
Temperatury w Hurghadzie
  Sty Lut Mar Kwie Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Rekordowa temp.max 30 32 35 40 43 46 44 42 43 43 35 32
Rekordowa temp.min 1 0 1 11 10 17 20 16 14 11 6 3
Śr.temp.max 21 22 26 28 31 33 34 34 32 30 26 23
Śr.temp.min 10 10 15 16 20 23 24 24 22 20 15 12
Temp. wody w morzu 22 21 22 22 24 26 27 28 27 26 25 23

Do Hurghady, na wakacje, wyjeżdżać można przez cały rok. Słońce świeci tam codziennie. Trudno liczyć kiedykolwiek na deszcz. Jednak w miesiącach zimowych temperatura wieczorami i w nocy może spaść zaskakująco nisko. Wiejący wiatr, który w lecie stanowi ochłodę i pomaga normalnie funkcjonować, w zimie może być odczuwany jako dolegliwość. Temperatura wody w morzu, w lecie przekraczająca 28 stopni, w lutym spaść może do 20-21, czyli do poziomu znanego nam z Bałtyku w lecie.

Wybierając hotel w okresie zimowym, warto sprawdzić czy na jego terenie jest basen z podgrzewaną wodą. Zwykle, nawet hotele wysokiej klasy, z powodów oszczędnościowych, podgrzewają wodę tylko w jednym basenie – tym najmniejszym (zazwyczaj mają ich co najmniej dwa). Kąpiel zimą w basenie niepodgrzewanym jest dobra tylko dla zahartowanych pływaków. Z tego samego powodu, wielu plażowiczów z podziwem patrzy na tych odważnych, którzy zdecydowali się na pływanie w morzu.

Wiele osób uważa, że do Hurghady nie warto jest jeździć w sierpniu, obawiając się nadmiernie wysokich temperatur. Rzeczywiście, potrafi być gorąco, ale warunki wypoczynku są na tyle dobre (baseny, parasolki, morze), że temperatur nie odczuwa się jako dużej uciążliwości. Istotnym czynnikiem łagodzącym skutki wysokich temperatur, jest niska wilgotność, sprawiająca, że upały nie są  tak bardzo męczące, jak to bywa np. w Polsce. 32 stopnie u nas potrafią bardziej zmęczyć niż 42 w Egipcie…

KOMUNIKAT z dnia 10.4.2017
Zachowaj zwykłą ostrożność
Ostrzegamy przed podróżą
Nie podróżuj
Opuść natychmiast

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska.

Osobom planującym wyjazdy grupowe do wymienionych wyżej miejscowości turystycznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz rezygnację, ze względów bezpieczeństwa, z wszelkich wyjazdów – grupowych lub indywidualnych – poza nie.<

>Stan wyjątkowy wprowadzono na okres trzech miesięcy; możliwe jest jego przedłużanie. Spodziewać się można wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej, zwiększenia liczby posterunków na drogach, większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczonego dostępu do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych (publikowanie w nich treści uznanych za niebezpieczne może skutkować karą dla autora).

Obywatelom przebywającym w Egipcie, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie miejsc zagrożonych atakami i stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Zaleca się śledzenie na bieżąco sytuacji w Egipcie i dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz, a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa skontaktowanie się bezpośrednio z Ambasadą RP w Kairze.

stan na dzień: 25 października 2017

 

5 października 2017

 

 

REKLAMA
Powrót do STRONY GŁÓWNEJ


anita25-04-2015 10:24
Mnie Egipt niespecjalnie przypadł do gustu, straszny tam harmider, gdzie się nie ruszysz to tłok i na każdym kroku ktoś próbuje cię oszukać. W tym roku lecę z alfa starem do Portugalii. Liczę na nieco inne wrażenie niż w Egipcie :-)
Lena25-05-2015 22:57
W tym roku lecę pierwszy raz na wakacje za granicę. Nigdy wcześniej nie byłam, ale za to zwiedziłam pół Polski. W tym roku przyszedł czas na Egipt. Wycieczkę mam już upatrzoną, ale jeszcze nie rezerwowałam. Muszę się szybciej decydować, bo te ceny są całkiem niezłe i zachęcające.
Onika25-05-2015 23:03
Ja uwielbiam Egipt, Hurghada i Sharm ok, ale moje serce najbardziej skradło Marsa Alam, tam uwielbiam nurkować, to zdecydowanie moje ulubione miejsce, zwykle wyjeżdża tam kiedy u nas jest zimno, w tym roku byłam wyjątkowo na Wielkanoc, wykupiłam lasta w alfie, oczywiście nurkowanie zaliczone.
gość23-06-2015 12:47
Hiszpania , Włochy, Portugalia a nawet Grecja są o niebo lepsze od nudnego Egiptu. W każdym z wymienionych wyżej krajów można wynająć auto/skuter i objechać kilka miast lub całą wyspę bez strachu o własne bezpieczeństwo. Jedzenie pyszne plaże morze bardzo dobre. A Egipt to tylko leżenie w hotelu i strach żeby nie zjeść czegoś podejrzanego albo się nie napić bo spędzimy resztę wakacji na kibelku, jednym słowem nudy, brak możliwości samodzielnego zwiedzania, częste problemy z wejściem do morza (rafy). Ale sama cena mówi za siebie, dalej niż do np. Hiszpanii, hotele 4-5 gwiazdkowe a ceny dużo niższe niż 3 gwiazdkowe w Hiszpanii /Włoszech/ Portugalii.

Zamknij X
REKLAMA